Teniso dangos: kaip išsirinkti tinkamą jums?
Nuo seno elito pamėgtas tenisas tikrai nėra pigus malonumas. Jam tinkamos dangos įrengimas ir priežiūra taip pat nėra nei pigus, nei mažai dėmesio reikalaujantis procesas. Tačiau įsibėgėjus teniso sezonui kortuose apsilanko vis daugiau sportuoti pasiryžusių mėgėjų, kuriems, žinoma, kyla daugybė klausimų. Šįkart aptarsime vieną iš jų – kokią teniso dangą rinktis?
Ši tema gali būti aktuali ne tik mėgėjams, bet ir teniso aistruoliams, kurie planuoja įsikurti savo asmeninę teniso aikštelę. Šiuo metu pasaulyje galima išskirti penkias populiariausias teniso dangų rūšis – gruntą, natūralią bei dirbtinę žolę, kietąją ir kiliminę dangą.
Grunto danga
Ši danga yra pati minkščiausia, labiausiai tinkama mokytis bei lavinti taktiką. Grunto dangos aikštynų Lietuvoje netrūksta, nors klimatas šiam paviršiaus dengimui nėra pats palankiausias. Be to, prižiūrėti grunto dangą taip pat nėra lengva. Pavasarį, nutirpus įšalui, paviršių reikia valyti, papildyti specialiomis dulkėmis, kurios suteikia sukibimą, braižyti skiriamąsias juostas. Vasaros sezono metu aikštelę reikia nuolat laistyti, nes kitu atveju dažus išpustys vėjas, jie ims dažyti aplinką, prastės žaidimo kokybė. Sudrėkęs paviršius tampa minkštesnis, žaidimas ilgesnis. Ši danga ypač populiari ir dėl sąnariams bei raumenimis palankių savybių.
Natūrali žolės danga
Profesionaliuose kortose žolė gali būti natūrali arba dirbtinė. Tačiau aukščiausio lygio varžybos vyksta tik ant natūralios žolės dangos. Žaidimas ant šios dangos yra greitas ir dinamiškas. Jos priežiūros kaštai yra patys didžiausi, nes žolė yra ištrypiama, ją reikia keisti pusantro metro gylio gabalais, laistyti bei pjauti. Dėl šių priežasčių ši danga yra laikoma prabangia. Žinomiausias žolės teniso turnyras yra kasmet Londone vykstantis Vimbldonas. Pastarojo kortuose tenisas nėra žaidžiamas ištisus metus, kad atėjus Vimbldono kovoms veja būtų tinkamai suformuota.
Dirbtinės žolės danga
Dirbtinės žolės priežiūra lepumu nenusileidžia kitoms dangoms. Kiekvieno sezono pradžioje šią dangą reikia valyti specialiais įrenginiais, kurių pagalba yra išravimos samanos bei žolės, išvalomas purvas, prižiūrimas tinkamas smėlio lygis. Dirbtinė žolė kortams gaminama kelių skirtingų pluoštų stambumu. Kuo smulkesni plaušeliai, tuo dirbtinė žolė brangesnė, panašesnė į natūralią dangą, tai lemia ir geresnę žaidimo kokybę. Būtent trumpo, smulkaus pluošto dirbtinė žolė yra tinkamiausia profesionaliam tenisui.
Kieta danga
Ši danga yra universaliausia, skirta įvairiapusiam tenisui. Betono ar asfalto grindinys teniso kortuose vadinamas kietąja danga. Ji yra prižiūrima kas sezoną dažant specialiais dažais, kurie yra gaminami gumos pagrindu, suteikiančiu paviršiui šiek tiek minkštumo. Tokios dangos aikštynai gali skirtis greičiu, tačiau iš esmės tai yra tarpinis variantas tarp žolės ir grunto, skirtas vidutinio greičio žaidimui. Vis populiarėja gumos granulių kietosios dangos paviršiai, kurie yra lengvai prižiūrimi ir tinkami mūsų šalies klimato sąlygoms.
Kiliminė danga
Tai neprofesionali, dažnai vaikams, vyresnio amžiaus žaidėjams ar pradedantiesiems rekomenduojama danga. Ji primena gruntą dėl dangoje esančių granulių, todėl yra minkšta, slidi, pritaikyta lėtesniam žaidimui. Kiliminė danga yra itin populiari neprofesionaliuose aikštynuose, nes ji tausoja sąnarius, sumažina susižeidimų bei nubrozdinimų tikimybę. Žaidžiant tokios dangos kortuose, geriausia lavinti meistriškumą, valią, ji puikiai tinka ilgam žaidimui.
Teniso dangos įtaka pirmiesiems žingsniams korte
Pradėti žaisti tenisą galima bet kuriame amžiuje, tačiau svarbu žinoti ko norite. Kaip ir kiekviename sporte, norint įvaldyti techniką reikia laiko. Teisingas teniso dangos pasirinkimas gali būti puiki pradžia. Neskubėkite žaisti ant žolės, išmėginkite kitus variantus, pavyzdžiui, grunto dangą. Svajojantiems įsirengti aikštelę privačioje teritorijoje svarbu apskaičiuoti jos išlaikymo kaštus, suprasti, kaip dažnai ją naudosite bei nuspręsti, lauke ar viduje norėsite žaisti.